Można rozpoczynać prace!

Juhu! Po niezliczonych telefonach do wydziału architektury i poprawkach ze strony architekta  w końcu można rozpoczynać prace budowlane!

Do zapamiętania:

– nie ufajcie architektom,

– płaćcie im za projekt po wydaniu pozwolenia na budowę a nie po wykonaniu samego projektu.

W naszym projekcie było tyle byków, że głowa mała. Ale to już temat na osobnego posta.

Zupełnym przypadkiem trafiliśmy do jednego z banków, w którym pracowała znajoma brata Krzyśka. Do głównej trójki banków do których chcieliśmy zgłaszać wniosek o kredyt hipoteczny wytypowaliśmy inny bank jednak trafiliśmy do tego właśnie dzięki tej znajomości. Pani Monika podpowiedziała nam bardzo ważną rzecz, o której nie mieliśmy zupełnie pojęcia. Otóż dysponując decyzją o pozwoleniu na budowę (nieprawomocną) można zgłosić zamiar rozpoczęcia prac budowlanych oraz odebrać z urzędu dziennik budowy przez upływem tych dwóch tygodni. Chodzi o to, że te dwa tygodnie są na to aby strony ewentualnie mogły wnieść sprzeciw do decyzji. Gdyby byli sąsiedzi, którzy nie chcieliby abyśmy się tam budowali to właśnie byłby czas na zgłoszenie ich sprzeciwu do decyzji. W naszym przypadku jedną stroną byliśmy my – inwestorzy a drugą starostwo wydające decyzję. Logiczne, że żadna ze stron sprzeciwu nie zgłosi bo ni ma w tym interesu. Ale dwa tygodnie to dwa tygodnie. Czekać trzeba, do widzenia.

Kiedy usłyszeliśmy od Pani Moniki o takiej możliwości, szybko cofnęliśmy się do urzędu z którego godzinę wcześniej odbieraliśmy decyzję po dodatkowe dokumenty do rozpoczęcia robót. Pani obsługująca naszą sprawę niechętnie wydała dokumenty, kazała czekać na korytarzu podczas wypisywania pierwszej strony dziennika budowy ale ostatecznie pieczątkę następującej treści przybiła.

„Niniejsza decyzja jest ostateczna i podlega wykonaniu dnia …..” . Oczywiście słowo „ostateczna” zostało przekreślone. Ale podlega wykonaniu już tego samego dnia. Brawo my.  Dzięki temu już możemy zaczynać prace rozbiórkowo-budowlane.

Dokumenty wydane przez wydział architektury:

– zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych

– informacja o podjęciu obowiązków przez kierownika budowy

Oba dokumenty były do podpisu przez kierownika budowy wraz z kopią uprawnień budowlanych należało złożyć je w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s